Vandens gręžiniai
Vandens gręžinys – tai ekologiškai švaraus vandens šaltinis jums ir jūsų šeimai. Įsirengdami vandens gręžinį jūs investuojate į savo namų ir šeimos ekonominę nepriklausomybę ir sveikatą.
Vandens gręžinys yra ilgaamžis statinys. Teisingai įrengtas vandens gręžinys jums tarnaus 20-30 metų. Senus gręžinius galima remontuoti ir sugrąžinti iki 80% jų buvusio našumo (viskas priklauso nuo to, kokios medžiagos naudotos įrengiant vandens gręžinį). Tai ilgalaikė ir greitai atsiperkanti investicija.
Vandens gręžinio įrengimo tvarka:
- Projekto parengimas;
- Paruošiamieji darbai, žvalgyba, gręžimo darbai;
- Vandens kėlimo įrangos montavimas;
- Vandens kokybės tyrimas, gręžinio paso išėmimas iš LGT (Lietuvos Geologijos Tarnyba);
Gręžinio ir nuotėkų projektavimas
Gręžinio projektas – tai leidimas įsirengti gręžinį. Projektui parengti reikalingi dokumentai:
- Sklypo Inžinerinis topografinis planas (ne senesnis kaip 1 metai) su užneštu namu;
- Projektavimo sąlygų sąvadas. Jūsų sąlygose turi būti nurodyta, jog yra numatomas vandens gręžinys kaip vietinis vandens šaltinis.
- Sklypo nuosavybės kadastro pažymėjimas.
- Namo, į kurį bus vedamas vanduo, pirmo aukšto ir, jeigu yra, rūsio planas.
- Jeigu pageidaujate projektuoti biologinio valymo įrenginius – reikalinga grunto tyrimų ataskaita.
- Renkantis vietą gręžiniui, reikia išlaikyti privalomą griežto režimo apsaugos zoną (SAZ) 5-6 metrus. Šioje zonoje neturi būti vykdoma jokia veikla nesusijusi su vandens kokybės gerinimu.
PASTABA: gręžinio projektas reikalingas gręžinio pasui gauti iš LGT. Gręžinio pasas – tai dokumentas įteisinants jus, kaip gręžinio sąvininką. Gręžinio pasas reikalingas priduodant naujos statybos namą.
Gręžinys pas jus gali būti jau ir suprojektuotas. Tokiu atveju topografinėje nuotraukoje jūs matysite užneštą gręžinį su jo apsaugine zona (taškas su aplink apibrėžtu apskritimu).
Projektas tik suderintas su Aplinkos ministerijos regiono aplinkos apsaugos departamentu, teritorinio visuomenės sveikatos priežiūros centru ir savivaldybės institucija yra galiojantis leidimas gręžinio įrengimui.
Gręžinys – apvalios formos kasinys, išgręžtas gręžimo instrumentais Žemės paviršiuje ar požemyje per nuosėdas, nuogulas ar uolienas bet kokia kryptimi ir bet kokiu kampu, kurio skersmuo ne didesnis kaip 2 m. Pagal gręžinio paskirtį skirstomi į žvalgybinius, eksploatacinius, pagalbinius, specialiuosius ir sprogdinimui.
Požeminis vanduo – vanduo, esantis nuogulų, nuosėdų, uolienų porose ir plyšiuose, o taip pat mineralų kristalinėse gardelėse. Požeminis vanduo būna skystame, kietame ir dujiniame būvyje.
Susidarymo procesas
Požeminis vanduo susidaro įvairiausiais būdais. Drėgmės pertekliaus zonose požeminis vanduo susidaro atmosferos krituliams infiltravus į nuogulas ar uolienas. Aridinėse zonose požeminis vanduo dažniausiai pasipildo iš paviršinių vandens telkinių – jūrų, upių, ežerų pelkių. Dalis požeminio vandens susidaro per plyšius atkeliavus iš gilesnių vandeningųjų sluoksnių. Labai maža požeminio vandens dalis susidaro vykstant dūlėjimo ir metamorfizmo procesams, kai kinta uolienų mineralinė sudėtis ir vanduo išsiskiria iš buvusių mineralų.
Pagal vandenyje ištirpusių druskų kiekį požeminis vanduo skirstomas į gėlą ir mineralinį;
Pagal slūgsojimo gylį: dirvožemio (podirvio), gruntinis ir tarpsluoksnis;
Pagal temperatūrą: šilti ir karšti (terminiai vandenys).